Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник
Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник

Науково-дослідний та культурно-освітній заклад. Створений з метою збереження та використання пам’яток історії, культури та природи, що знаходяться на території міста Корсунь-Шевченківський, селища міського типу Стеблів, сіл Квітки та Виграїв, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №79 від 8 лютого 1994 року. Заповідник є правонаступником Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. Перебуває у сфері управління культури і туризму Черкаської обласної державної адміністрації.

Основні напрямки роботи Заповідника: науково-дослідна, науково-експозиційна, пам’яткоохоронна, комплектування, облік та збереження музейних фондів, науково-освітня та видавнича діяльність.

Заповідник об’єднує території історико-культурного та природно-заповідного фонду загальною площею понад 103 га. Це, зокрема, городище ХІ – ХІІІ ст. – залишки давньоруської фортеці Корсунь, садиби найясніших князів Лопухіних-Демидових у місті Корсунь-Шевченківський та поміщиків Головинських у селищі міського типу Стеблів.

На території Заповідника є 27 пам’яток археології, архітектури, історії, мистецтва та природи. Серед них – об'єкти культурної спадщини національного значення (споруди палацового ансамблю, ландшафтний парк у місті Корсунь-Шевченківський та ін.)

До складу Заповідника входять: музей історії Корсунь-Шевченківської битви (заснований у 1945 р.), художня галерея (1977 р.) та історичний музей (1981 р.) у місті Корсунь-Шевченківський; меморіальний музей К.Г. Стеценка у селі Квітки (1981 р.) та філіал – літературно-меморіальний музей І.С. Нечуя-Левицького у селищі міського типу Стеблів (1960 р.). У музейних експозиціях представлено близько 7 тис. експонатів. Щорічно з музеями Заповідника знайомляться понад 50 тис. відвідувачів.

Структура Заповідника: науково-експозиційні відділи музею історії Корсунь-Шевченківської битви, історичного музею, художньої галереї, меморіального музею К.Г. Стеценка, літературно-меморіального музею І.С. Нечуя-Левицького, відділ фондів, науково-методичний відділ освітньої роботи, відділ охорони природи, відділ охорони й пожежної безпеки, бухгалтерія, наукова бібліотека.

Станом на 1 січня 2008 року на державному обліку знаходиться близько 58 тис. одиниць збереження. Заслуговують на увагу колекції предметів письменника І. Нечуя-Левицького, письменника-шевченкознавця П. Жура, видатного українського хореографа В. Авраменка, творів образотворчого мистецтва М. Прокопенка, а також значна кількість предметів, що відносяться до подій ІІ Світової війни тощо.

У Заповіднику працює 81 особа, серед них – три заслужені працівники культури України, два кандидати історичних наук. За видання "Малого енциклопедичного словника Корсунщини" науковий колектив Заповідника став лауреатом обласної краєзнавчої премії ім. М. Максимовича.

Відповідно до Указу Президента України №437/2008 "Про надання статусу національного деяким закладам культури" від 14 травня 2008 р. Заповіднику надано статус національного і надалі він буде іменуватись Національний історико-культурний заповідник у м. Корсуні-Шевченківському. Станом на 1 липня 2008 р. Заповідник ще не пройшов державну реєстрацію національної установи.

Музей історії Корсунь-Шевченківської битви
(до 1957 р. називався історичним музеєм) був заснований відповідно до постанови Ради Народних Комісарів УРСР та ЦК КП(б) України “Про організацію державного історичного музею в м. Корсунь-Шевченківському” від 28 липня 1945 р. № 8-1201 для увічнення перемоги радянських військ у Корсунь-Шевченківській операції. Під музей було віддано колишній палац найясніших князів Лопухіних-Демидових на острові Коцюбинського у м. Корсуні-Шевченківському.

У створенні музею активну участь взяли відомий письменник Д.І. Бедзик (який і став його першим директором), заступник голови Ради Народних Комісарів УРСР М.П. Бажан і нарком освіти П.Г. Тичина. Перша експозиція була відкрита у 1947 р. у 3 залах (площа – 158 м2). 1952 р. експозиція вже складала 12 залів (площа – 670 м2). У 1969 р. до 25-річчя Корсунь-Шевченківської битви було проведено реекспозицію. На майданчику біля музею виставлені зразки радянської військової техніки періоду ІІ Світової війни. При музеї були відкриті відділи: 1977 р. – художня галерея, 1981 р. – історико-краєзнавчий музей. З 1994 р. музей історії Корсунь-Шевченківської битви працює на правах науково-експозиційного відділу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. У 2001 – 2004 рр. проведена реекспозиція музею, у наукову концепцію якої покладено неупереджене висвітлення історії Корсунь-Шевченківської наступальної операції в контексті ІІ Світової війни. Реалізація задуму здійснена на основі подачі документів, фотографій, зброї, нагород, обмундирування та спорядження воюючих сторін. В експозиції представлено понад 4 тис. експонатів.

У вестибюлі музею експонується виставка, присвячена роботі фронтових кореспондентів. У першому залі експонуються матеріали, які розказують про початок ІІ Світової війни (агресія Німеччини та СРСР проти Польщі, напад Німеччини на Радянський Союз та ін.). У другому залі представлені експонати, які розповідають про окупаційний режим на Корсунщині, рух Опору, звільнення Лівобережжя. Третій зал розповідає про форсування Дніпра, початок звільнення Правобережжя і початок Корсунь-Шевченківської наступальної операції. З четвертого по сьомий зали міститься інформація про хід Корсунь-Шевченківської операції по оточенню і знищенню Червоною армією німецького угруповання. У восьмому залі показано остаточне звільнення України, Східної Європи, капітуляцію Німеччини та Парад Перемоги на Красній площі в Москві. Дев'ятий зал займає діорама “Корсунь-Шевченківська битва 1944 р.”, відкрита 1969 р. (автори діорами – харківські художники-баталісти В.В. Парчевський, І.Я. Ефроїмсон, В.Л. Мокрожицький; консультанти: маршал артилерії Ю.П. Бажанов, генерал-полковник В.П. Чиж; розміри діорами: висота – 4,4 м, довжина – 14 м). Серед експонатів музею цінними є мундир маршала І.С. Конєва, особисті речі німецького генерал-лейтенанта В. Штеммерманна, німецьке військове обмундирування та зброя, радянське військове обмундирування та зброя, нагороди та ін. У центральному, десятому, залі експонується виставка пейзажів, приурочена до Європейської акції "Ніч музеїв".

Тривалість оглядової екскурсії – 45 хвилин.

Розроблено багато тематичних екскурсій, в яких на основі сучасних досліджень глибоко розкриваються окремі події ІІ Світової війни та Корсунь-Шевченківської операції зокрема. Тривалість їх – від 45 хвилин до 1,5 години у залежності від теми та категорії відвідувачів. Серед тематичних, є екскурсія "Архітектура палацу". У центральній залі палацу відбуваються концерти та презентації.

Завідувачка музею – Тетяна Полякова. Телефон музею – +38 (04735) 24765.

ЕКСПОЗИЦІЯ МУЗЕЮ


Создан 24 сен 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником