ЗОЛОТА ПІДКОВА ЧЕРКАЩИНИ
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
Золота підкова Черкащини на 2006 - 2009 роки
Загальна частина

З історичними і культурними центрами Черкащини пов'язано багато важливих подій вітчизняної історії, життя і діяльність видатних особистостей України.
Територія регіону з найдавніших часів заселена людьми. Найбільш відомою серед археологічних культур є трипільська (IV - середина III тис. до н. е.), яка за своїм рівнем не поступалася розвинутим цивілізаціям стародавнього світу.
Землі Черкащини відіграли важливу роль у становленні Київської Русі (IX - XIII ст.). Міста-фортеці Канів, Корсунь, Воїнь, Родень і Заруб одночасно були ремісничо-торговельними і культурними центрами держави.
На Черкащині зародилося українське козацтво, яке стало впливовою суспільно-політичною силою. У середині XVII ст. край перебував в епіцентрі Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького, а Чигирин набув статусу гетьманської столиці.
У XVIII ст. на Черкащині розгорнувся гайдамацький рух, що досяг своєї кульмінації у 1768 році, коли вибухнуло національно-визвольне повстання Коліївщина.
Черкащина - батьківщина видатного державотворця Б. Хмельницького і велетня духу українського народу Т. Шевченка. Серед уродженців краю - відомі українські письменники І. Нечуй-Левицький, М. Старицький, композитори С. Гулак-Артемовський, К. Стеценко, О. Кошиць, вчені М. Максимович, Л. Симиренко, воєначальники І. Черняховський, К. Дерев'янко. Тут жили і творили А. Кримський, В. Симоненко та багато інших письменників і поетів.
На території Черкаської області розташовано 9266 пам'яток історії і культури, які перебувають на державному обліку, з них 85 - національного значення. Пам'ятки, що мають особливу культурну та історичну цінність, є об'єктами національного історико-культурного заповідника ;Чигирин , Шевченківського національного заповідника, Національного історико-культурного заповідника ;Батьківщина Тараса Шевченка;, державних історико-культурних заповідників у мм. Корсуні-Шевченківському та Кам'янці, державних історико-культурних заповідників ;Трахтемирів; і ;Трипільська культура , державного історико-архітектурного заповідника ;Стара Уманьt;. До Списку історичних населених місць України включено 13 населених пунктів області.
Однак значна частина пам'яток піддається руйнуванню. Для їх збереження необхідно збільшити обсяг невідкладних ремонтно-реставраційних робіт.
Потребує вдосконалення система обліку, використання, реставрації і музеєфікації пам'яток. Слід забезпечити системний підхід до планування, фінансування та організації роботи, пов'язаної із збереженням пам'яток, відродженням історичних і культурних центрів регіону, використанням духовного потенціалу унікальних історико-культурних надбань Черкащини у процесі патріотичного виховання громадян та формування у них національної свідомості.

Мета і завдання Програми

Метою Програми є розроблення і здійснення комплексу науково-методичних, архітектурно-реставраційних, культурно-просвітницьких та фінансово-економічних заходів для забезпечення збереження, використання і популяризації пам'яток, розвитку історико-культурних заповідників та інших історичних і культурних центрів, відкриття нових туристичних маршрутів та створення сучасної туристичної інфраструктури.
Основними завданнями Програми є:
здійснення всебічного обстеження пам'яток, визначення їх технічного стану і режиму збереження;
проведення комплексу протиаварійних заходів з метою запобігання подальшому руйнуванню об'єктів історичної спадщини;
реставрація та музеєфікація пам'яток;
включення до туристичних маршрутів об'єктів, що мають особливу культурну та історичну цінність;
створення на території області рекреаційних зон та сучасної туристичної інфраструктури.
Для виконання завдань Програми передбачається здійснити заходи згідно з додатком.
Основні напрями виконання Програми

Виконання Програми здійснюється за такими основними напрямами:
відродження та розвиток історичних і культурних центрів;
проведення комплексних наукових досліджень, виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення робіт з реставрації та музеєфікації пам'яток, упорядження їх території;
визначення меж та режиму використання зон охорони пам'яток;
відкриття туристичних маршрутів для відвідування об'єктів, що мають особливу культурну та історичну цінність (Тараща - Косяківка - Шушківка - Порадівка - Боярка - Лисянка - Почапинці - Моринці - Будище - Шевченкове - Майданівка - Яблунівка - Єрки - Чигирин - Канів), створення сучасної туристичної інфраструктури;
розвиток міжнародного співробітництва у сфері охорони та використання культурної спадщини;
популяризація пам'яток, історичних і культурних центрів Черкащини в засобах масової інформації, публікація науково-популярних та довідково-інформаційних видань про визначні історико-культурні об'єкти регіону.

Етапи виконання Програми

Програма виконується у два етапи.
На першому етапі (2006 рік) передбачається підготувати науково обґрунтовані пропозиції щодо збереження та використання пам'яток, провести наукові дослідження і виготовити необхідну науково-проектну документацію, визначити пріоритети у роботі, пов'язаній з відродженням та розвитком історичних і культурних центрів;
На другому етапі (2007 - 2009 роки) проводиться коригування наукової-проектної документації, уточнюються обсяги фінансування і робіт з реставрації, музеєфікації та ремонту пам'яток, включення їх до туристичних маршрутів, створення сучасної туристичної інфраструктури.

Шляхами "Золотої підкови Черкащини"


(Черкаський обласний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Головного управління освіти і науки облдержадміністрації)

Черкащина – серце України. Багаті природні ресурси, значний історико-культурний потенціал, багатство архітектурних та археологічних пам’яток створюють можливості для всебічного задоволення пізнавальних і рекреаційних потреб не лише вітчизняних, а й іноземних туристів.

На Черкащині є заповідні місця, де на кожному кроці оживають давні звичаї і традиції українського народу. 39 державних музеїв, 558 історико-культурних пам’яток, 358 мистецьких, 7169 археологічних пам’яток, 78 музеїв на громадських засадах, 141 музей при закладах освіти та 7 історико-культурних заповідників: Чигиринщина – історичне ядро української нації, центр українського державотворення заповідник "Батьківщина Тараса Шевченка" на Звенигородщині; Шевченківський національний заповідник в м. Каневі; Корсунь-Шевченківський історико-культурний заповідник; Кам’янський історико-культурний заповідник; історико-культурний заповідник "Трахтемирів", заповідник трипільської культури в м. Тальному.

На виконання розпорядження Президента України від 29.04.05 № 1016 - 205-рп. "Про відродження та розвиток історичних і культурних центрів Черкащини" та Кабінету Міністрів України від 14.09.05 № 399-р, з метою вивчення історико-культурних надбань українського народу, популяризації серед учнівської молоді національної культурної спадщини, екскурсійний відділ обласного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій розробив положення про заочну обласну екскурсійно-краєзнавчу акцію "Золота підкова Черкащини" (наказ Головного управління освіти і науки облдержадміністрації від 15.11.05 № 424).
Мета акції:
— активізувати роботу учнівських пошукових загонів для вивчення об’єктів історико-культурного значення з метою подальшого використання у навчальній та туристсько-екскурсійній діяльності;
— всебічно залучати учнівську молодь до розробки нових екскурсійних маршрутів;
— особливу увагу звертати на пропаганду об’єктів, які можна залучити до Державної програми "Золота підкова Черкащини";
— привертати увагу громадськості до унікального історико-культурного надбання Черкащини.
Учнівська молодь Черкащини активно долучається до участі в акції "Золота підкова Черкащини".
Екскурсійний відділ обласного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій проводить екскурсії за шістьма маршрутами:
1. Черкаси – Мошни – Канів – Черкаси;
2. Черкаси – Чигирин – Суботів – Холодний Яр – Черкаси;
3. Черкаси – Сміла – Шевченкове – Моринці – Черкаси;
4. Черкаси – Сміла – Кам’янка – Черкаси;
5. Черкаси – Тальне – Умань – Черкаси;
6. Черкаси – Сміла – Городище – Корсунь-Шевченківський – Черкаси.

Розроблені маршрути зацікавили групи школярів та освітян із Полтави, Чернігова, Донецька, Рівного, Харкова, Тернополя, які відвідали Черкащину.
Учнівська молодь нашої області постійно подорожує за маршрутами "Золотої підкови Черкащини".

Обласний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Головного управління освіти і науки облдержадміністрації запрошує всіх до знайомства з видатними пам’ятками історії та культури Черкащини.
За інформацією звертатися:
18008, м. Черкаси, вул. Смілянська 100/1А, тел./факс 63-14-89


Создан 03 окт 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником